Районна газета

ГЛУХІВСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ВИКОНАВЧОЇ ДИРЕКЦІЇ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України

у Сумській області

вул. Героїв Крут, 10А, м.Глухів, Сумська область, 41400

тел. (05444) 3-24-38

електронна адреса:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Начальник відділення: Забара Лариса Олександрівна (моб. тел. 050-648-19-59)

 

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування України у Сумській області

пл. Троїцька, м. Суми, 540022

електронна адреса:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

В.о. начальника управління: Лаврик Віра Іванівна (м.т. 0973273133, роб. тел. 67-11-02) 

Заступник начальника управління - Мороз Світлана Іванівна (м.т. 0504072459, роб.тел. 67-11-04)

Якісне відновлювальне лікування застрахованих осіб – першочергова задача Фонду соціального страхування України

З 01 січня 2018 року запроваджено новий механізм забезпечення застрахованих осіб соціальними послугами з лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм відповідно до Порядку відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 13.07.2017 № 39.

На базі Глухівської ЦРЛ, під головуванням головного лікаря ГОРБАСЬОВА В.В.  відбулась робоча нарада з завідуючими відділень ЦРЛ з питань реабілітації застрахованих осіб на базі санаторно-курортних закладів України.

Начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Лариса ЗАБАРА познайомила присутніх про Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Новий Порядок забезпечення лікуванням після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів передбачає спрощення механізму отримання відновлювального лікування для застрахованих осіб і прискорення надання соціальної послуги.

«Після резолюції лікарсько-консультативної комісії щодо необхідності реабілітації за певним профілем, у лікарню до застрахованої особи приходить представник Фонду та разом із хворим заповнює заявку на відновлювальне лікування. Людині надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і вона самостійно обирає санаторно-курортний заклад. Потім представник Фонду соціального страхування узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим» - повідомила Лариса ЗАБАРА.

У 2017 році відновлювальне лікування пройшли 23 застраховані особи (з них 5 учасників АТО), які знаходяться на обліку у Глухівському відділенні. Сума коштів витрачена на реабілітацію застрахованих осіб у 2017 році по Глухівському відділенню склала  303 000 грн.

Нагадаємо, право на реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах має кожна застрахована особа (це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує(сплачувала) або за яку сплачується (сплачувався) у встановленому законом порядку єдиний внесок). Вартість відновлювального лікування 100-відсотково покривається за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.


Осучаснення страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей з 1 січня 2018 року

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1053 «Про перерахування розміру страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та членам їх сімей» Глухівським відділенням управління Фонду соціального страхування України у Сумській області у січні цього року проведено осучаснення щомісячних страхових виплат для потерпілих осіб, які мають право на виплати станом на 1січня 2018 року та перебували на обліку у  2008-2011 роках.

Цією постановою передбачено проведення осучаснення щомісячних страхових виплат шляхом додавання до заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров'я, відкоригованої на коефіцієнти перерахунків, що проводились Фондом до 2018 року, суми, на яку збільшився середній розмір заробітної плати в Україні за період 2008-2011 років.

Розмір збільшення щомісячної страхової виплати є індивідуальним і для потерпілих від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань залежить від ступеня втрати професійної працездатності, визначеного МСЕК, а для одержувачів щомісячної страхової виплати у разі втрати годувальника – від кількості утриманців. Максимальна сума збільшення у випадку 100% втрати працездатності складає 1281,92 грн.

На 01 січня 2018 року на обліку у Глухівському відділенні перебувало 159 осіб потерпілих на виробництві. Із них, 123 потерпілим проведено перерахунок страхових виплат, сума перерахунку за січень склала 48 тис. 500 грн., 16 тимчасово переміщених осіб із зони АТО теж отримали перерахунок страхових виплат, сума перерахунку -  7тис.608 грн. та 7 особам, які мають право в разі втрати годувальника зроблено також перерахунок виплат на суму 2тис.103 грн.

Наступний етап осучаснення страхових виплат відбудеться у березні поточного року. Буде збільшено розмір щомісячних страхових виплат усім потерпілим на виробництві (членам сімей) на 20 відсотків.


Захист інвалідів праці — одне з найважливіших завдань Фонду соціального страхування

3 грудня  — Міжнародний день інвалідів. Про діяльність Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області із соціального захисту інвалідів праці розповідає начальник відділення Лариса ЗАБАРА.

Одним з основних напрямів роботи Глухівського відділення  є турбота про тих людей, які в результаті отриманих ними на виробництві травм або професійних захворювань стали інвалідами праці.

Станом на 1 грудня  2017 року у Глухівському відділенні на обліку перебуває 90 інвалідів праці, з яких 6 — це інваліди І групи, 11 — II групи та 73 — III групи. Система загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань гарантує зазначеній категорії страхові виплати, які здійснює Фонд, та забезпечення широким спектром медико-соціальних послуг, а саме: санаторно-курортним лікуванням, забезпеченням технічними засобами реабілітації, автомобілями, додатковим харчуванням, протезуванням, лікарськими засобами, лікуванням у лікувально-профілактичних закладах, проведенням виплат на постійний сторонній, медичний та побутовий види догляду тощо.

Потерпілому, який став інвалідом, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а інвалідам І групи — щорічно, безоплатно за медичним висновком Фонд надає путівку для санаторно-курортного лікування. У разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд. Також, крім забезпечення інвалідів санаторно-курортними путівками, Фонд компенсує витрати на проїзд до місця санаторно-курортного лікування і назад.

За час діяльності новоствореного Глухівського відділення на виплату матеріальної допомоги у вигляді різних страхових виплат потерпілим на виробництві Глухівщини та Путивльщини спрямовано понад 800 тис.грн.

Також за період з 01.08.2017 року надано одноразову фінансову допомогу потерпілим у разі травмування чи смерті від нещасного випадку на виробництві на суму 168 400 грн.

Інваліди внаслідок трудового каліцтва у відповідності з індивідуальними програмами реабілітації, складеними МСЕК, забезпечуються повним об’ємом необхідної медичної допомоги та реабілітаційних заходів: проводиться стаціонарне, амбулаторне, відновлювальне лікування в санаторіях, інваліди забезпечуються протезно-ортопедичними виробами, лікарськими засобами та предметами медичного догляду, слуховими апаратами, засобами пересування та побуту, спеціальними автомобілями, необхідними видами доглядів та іншими послугами.

Одним із видів медико-соціальних послуг є забезпечення інвалідів внаслідок трудового каліцтва спе-цавтотранспортом. За кошти Фонду за попередні роки  забезпечено спецавтотранспортом 2 інваліда праці.

Сьогодні, як ніколи, потрібно сконсолідувати діяльність органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, роботодавців, профспілок, громадських організацій щодо вирішення проблем інвалідів праці, допомогти їм реалізувати себе у суспільстві, створити належні умови для їхнього життя. Ми не повинні забувати, що поруч з нами живуть наші земляки, яким постійно потрібна увага, підтримка та турбота.

Наш обов'язок — допомагати людям, які зазнали травм на виробництві. Допомагати не лише матеріально, а насамперед добрим словом і конкретною справою, і це ми намагаємось робити.

Користуючись нагодою, хочеться висловити слова вдячності всім інвалідам за силу духу та стійкість, за оптимізм та мужність, за незламність та активну життєву позицію, Вашим рідним і близьким за допомогу і турботу, за підтримку і захист, за щоденне піклування і увагу, за терплячість. Низький уклін всім тим, хто пережив горе і втрати, але вистояв.


Зимовий травматизм: наслідки, профілактика, поведінка

З настанням зими кількість травм як серед населення в цілому, так і серед працівників зокрема, значно зростають. При цьому вони не лише частішають, але й стають важчими, а інколи закінчуються смертельними наслідками. Тому ще раз згадаємо про заходи безпеки у холодну пору року.

Головними травмонебезпечними чинниками, що призводять до нещасних випадків та травм у зимовий період, є:

— незадовільний стан доріг та тротуарів (ожеледиця, слизька поверхня території підприємства та населених пунктів, неприбраний злежаний сніг, приховані снігом вибоїни та ями, недостатня освітленість території, робочих місць, проходів і проїздів як на території підприємств, так і населених пунктів, падіння на працівників предметів — бурульок, льодових та снігових наростів, крижаних брил під час пересування);

— знижена температура повітря, охолоджені елементи обладнання, матеріалів, несприятливі погодні умови (значні коливання температури повітря, чергування відлиг і заморозків, сильний вітер), що призводить до обморожень та захворювань;

— пожежі внаслідок недотримання правил користування електронагрівальними приладами та відкритим полум’ям.

Окрім перерахованого, однією з головних причин зимового травматизму також є поспіх. Адже багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого пішоходи падають і травмуються. Людина, яка  поспішає, схильна не помічати навіть відкритого льоду.

На підприємствах України давно поширена практика розроблення планів заходів з підготовки підприємств і організацій, житлово-комунального господарства та об’єктів соціальної сфери до стабільної роботи в осінньо-зимовий період. Основні з них:

— своєчасне очищення територій від снігу та льоду;

— посипання доріг, пішохідних доріжок піском, сіллю, іншими реагентами;

— очищення покрівель від снігу та бурульок, особливо в період танення льоду та снігу, а у разі неможливості — обмеження доступу працівників, громадян до небезпечних ділянок;

— забезпечення виконання заходів протипожежної безпеки під час користування обігрівальними приладами та при використанні відкритого полум’я;

— перевірка наявності та безперебійної роботи приміщень для обігріву та приймання гарячої їжі та напоїв;

— виконання комплексу заходів щодо утеплення приміщень, а також розроблення та виконання медичних заходів щодо підвищення захисних сил організму тощо.

Найбільш поширені травми в зимовий період — це переломи кінцівок, які виникають через те, що при падінні людина інстинктивно виставляє вперед руку і навалюється на неї усією вагою. Так само незручно виставлена нога ламається, як правило, в ділянці гомілки.

У жінок цьому сприяє взуття на високих підборах — у ньому легко спіткнутися і впасти. Літні люди, через вікові особливості скелета (остеопороз, менша еластичність зв’язок і м’язового каркасу), нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають хребет, шийку стегна.

Для запобігання зимовому травматизму важливо дотримуватись таких правил:

— носіть взуття на плоскій підошві або на низьких квадратних підборах;

— в ожеледицю ходіть якомога повільніше, трохи ковзаючи, немов на невеличких лижах;

— не варто ковзати по льоду навмисно, адже це збільшує обмерзання підошви;

— взимку ніколи не тримайте руки в кишенях, це збільшує можливість падіння та важких травм, особливо переломів;

— не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю, особливо поза межами пішохідних переходів;

— особам літнього віку рекомендується прикріплювати на підошви взуття спеціальні накладки проти ожеледі, які часто продаються в магазинах;

— у період танення льоду слід бути особливо уважними, проходячи повз будинки та біля високих дерев — спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Необхідно обходити ділянки, на яких звисають бурульки, триматись на відстані 3–5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбезпечніший маршрут руху;

— категорично забороняється заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев;

— ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву;

— за можливості руки не повинні бути зайняті зайвими речами;

— в ожеледицю падайте з мінімальними втратами для здоров’я; відразу присядьте, щоб знизити висоту; у момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться — удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні;

— обходьте металеві кришки люків — як правило, вони вкриті льодом. Окрім того, вони можуть бути погано закріплені, що додає ризику та важкості травмувань;

— не йдіть з самого краю проїжджої частини. Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах — особливо;

— не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини;

— не виходьте без потреби на вулицю — зачекайте, поки приберуть сніг і розкидають пісок на обмерзлий тротуар;

— вкрай небезпечно пересуватися в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми найчастіше важкі, всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало. Напідпитку люди менш чутливі до болю і при наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткових проблем та неприємностей;

— якщо ви впали і через деякий час відчули головний біль, нудоту, біль у суглобах, якщо утворилися набряки, терміново зверніться за медичною допомогою, оскільки можуть виникнути ускладнення.

Сподіваємось, що ці правила допоможуть вам зберегти життя і здоров’я в непростих зимових умовах.

Сергій ПИЩОЛА, страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області


Як зайва вага може впливати на безпеку праці 

Сучасна робоча сила стає все важчою і важчою в прямому сенсі цього слова. Виною всьому і наш спосіб життя, і їжа, багата вуглеводами і жирами, яку ми споживаємо, мала фізична активність. Є і деяка генетична схильність до повноти, порушення обміну речовин організму. Причин виникнення випадків ожиріння дуже багато, а боротися з ними складно, але необхідно. Значна частина населення страждає ожирінням, причому кількість таких людей зростає з кожними роком, для прикладу, в Америці ожирінням страждає кожен третій чоловік. Як же розмір талії і стегон може впливати на безпеку праці?

Фахівці з охорони праці спільно з медиками виділяють кілька передумов, які можуть мати значний вплив на безпеку праці огрядних працівників. По-перше, це так званий тепловий стрес. У людей із збільшеною масою тіла з'являється ризик порушення відводу тепла з організму, в результаті чого збільшується навантаження на серцево-судинну систему і підвищується кров'яний тиск, виникає ризик розвитку діабету, інсульту та інфаркту. Таке навантаження на організм призводить до збільшення ризику настання летального результату в 3,5 рази в порівнянні з людьми з нормальною масою тіла.

При збільшенні маси тіла значно змінюється і хода, і координація рухів, і мобільність людини, зміщується центр ваги, що збільшує ризик падінь, причому буквально на рівному місці. Страждаючі ожирінням люди падають в два рази частіше, ніж люди з нормальною вагою, причому наслідки таких падінь часто сумні. Крім того, деякі захисні пристрої бувають просто не розраховані на повних людей.

Так само як складно підібрати одяг великих розмірів, складно знайти засоби індивідуального захисту, часто їх доводиться шити на замовлення, а це додатковий час і кошти. Можливі навіть випадки, коли ЗІЗ не забезпечуватиме належного захисту з причини поганого кріплення, а в деяких випадках і зовсім представляти додаткову загрозу безпеці.

 Також серед повних людей існує додаткова схильність до апное сну - властивості організму припиняти дихальну функцію під час сну до кількох хвилин. Найчастіше, такі розлади сну проявляються у вигляді посиленою сонливості вдень. Тому і тут нова небезпека, особливо якщо співробітник зайнятий на роботах з обслуговування машин і механізмів, виконує висотні роботи та інше.

Не варто забувати і про ергономіку. Дуже часто роботу доводиться виконувати в обмеженому просторі на технологічних майданчиках. Щоб виконати поставлене завдання, працівникові із зайвою вагою потрібно більше енергії, внаслідок чого втома настає раніше звичайного, що також може призвести до травми.

Все це зовсім не означає, що роботодавець повинен дискримінувати працівників із зайвою вагою, навпаки, слід направити персонал в потрібне русло, адже роботодавець повинен бути зацікавлений у здоров'ї своїх працівників. Виходити насамперед варто з того, що викликає проблеми із зайвою вагою. Якщо це малорухливість роботи, то передбачити оплату тренажерного залу, басейну, хоча б часткову компенсацію послуг. Якщо підприємство велике, то можна облаштувати особистий спортмайданчик. Навіть мале підприємництво не понесе серйозних витрат на те, щоб раз на тиждень зняти шкільний спортивний зал для групових спортивних ігор, наприклад, волейбол.

Різні навчальні семінари щодо здорового способу життя можна проводити прямо на роботі, непогано б було підключити дієтолога і профпатолога. Регулярні медичні огляди, звичайно якщо вони проводяться не фіктивно, також дозволяють оцінити здоров'я працівника, в тому числі і його індекс маси тіла (ІМТ).

У кожному разі, ніхто не подбає про наше здоров'я краще, ніж ви самі і тільки якщо ви самі цього по-справжньому захочете. Є приказка, що хорошої людини має бути багато, проте не варто забувати, що великою може бути й душа, а не тільки тіло! Не забувайте про безпеку праці і про своє здоров'я!

Страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в сумській області Сергій Пищола


Виробнича травма. Обов’язки підприємстващодо компенсацій постраждалому

Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у статті 15 визначає, що роботодавець зобов’язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом. Крім того, роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду соціального страхування України (далі - Фонд), несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов’язків, визначених цим Законом.

Відповідь на запитання про компенсацію, яку має отримати постраждалий від нещасного випадку на виробництві, слід шукати в постанові правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України «Про затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» від 27 квітня 2007 р. № 24 та в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до зазначеного Порядку, у разі настання страхового випадку робочі органи виконавчої дирекції Фонду зобов’язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які мають на це право:

1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого (далі — щомісячна страхова виплата);

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу роботу та роботу з меншою заробітною платою;

5) страхову виплату потерпілому під час його професійної реабілітації;

6) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

7) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.

Кошти для здійснення страхувальником виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю потерпілого, доплати до середнього заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров’я, при тимчасовому переведенні його на легшу роботу, а також на поховання та пов’язані з цим ритуальні послуги виділяються Фондом на підставі заяви-розрахунку.

Розмір компенсації залежить від конкретного випадку, страхового стажу, розміру місячного заробітку та ступеню тяжкості заподіяної шкоди працівникові та інших індивідуальних обставин.

Компенсацію потерпілому виплачує підприємство за рахунок коштів Фонду, для чого подає до робочого органу наступні документи:

— заяву-розрахунок від підприємства, в якій зазначається, зокрема, і сума витрат підприємства, починаючи з дня втрати працездатності працівником;

— копію листка непрацездатності (завірену підприємством або працівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду на підставі оригіналу);

— акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1;

— акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5;

— довідку про середню заробітну плату (дохід) згідно з додатком 2 до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266;

— витяг з табеля обліку робочого часу потерпілого, завірений підприємством.

Звертаємо увагу на те, що підприємство зобов’язане повідомити (надати інформацію) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, про нещасний випадок на виробництві протягом години з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії. У випадку порушення цього, підприємство може бути притягнуто до адміністративної відповідальності згідно із статтею 41 (Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Сергій Пищола, страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області