Районна газета

ЧОГО ЧЕКАТИ ВІД ОБ’ЄДНАННЯ ГРОМАД?

В облдержадміністрації відбувся інформаційний захід з питань обговорення змін до Конституції в частині децентралізації влади для представників районів, міст, голів сільських і селищних рад та об’єднаних територіальних громад

Перший заступник голови облдержадміністрації Олександр МАРЧЕНКО назвав створення Березівської об’єднаної територіальної громади на Сумщині успішним кроком на шляху до впровадження реформ у державі у частині децентралізації та передачі владних повноважень на місця за кращими традиціями європейського державотворення.

«Останнім часом було законодавчо вирішено ряд ключових проблем, які заважали становленню об’єднаних громад. Зокрема це стосується правового врегулювання процесу об’єднання та реєстрації громади як юридичної особи, що дало змогу йти далі. Ми рухаємося до утворення громад, до формування бюджету в нових умовах, до функціонуванні органів місцевого самоврядування на європейських принципах», – зазначив перед присутніми посадовець.

На думку представника Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України Лідії ЄВТУШЕНКО, наша держава зараз має унікальну нагоду, не повторюючи попередніх помилок, здійснити повноцінну реформу.

«Той факт, що реформа територіальної організації влади потрібна, розуміють всі. Але без створення базової одиниці – громади, яка буде спроможною та конкурентною, неможливо досягти бажаного ефекту. Через об’єднання, укрупнення територій йшли всі успішні країни. Ось чому ми повинні гармонізувати своє законодавство з європейськими стандартами», – наголосила вона.

Ключовими перевагами децентралізації влади проектний координатор Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» Ігор ПАРАСЮК назвав приведення норм українського законодавства про місцеве самоврядування до вимог Європейської хартії місцевого самоврядування щодо спроможності, субсидіарності, повсюдності, домірного контролю держави; виникнення кращих економічних та просторових передумов для розвитку нових продуктивних сил та залучення інвестицій; наближення адміністративних послуг до громадян. Також серед сильних сторін децентралізації він зазначив режим фінансових стосунків «типу міста обласного значення» та можливість залучення додаткових ресурсів; діяльність виконавчих органів рад на регіональному та субрегіональному рівнях.

Інформаційний захід для керівників районів, голів сільських та селищних рад та представників новостворених об’ємних громад проводиться Програмою «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки Відділу демократії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках співпраці із Верховною Радою України та Адміністрацією Президента України.

Під час наради представники територій отримали практичні матеріали з питань організації роботи. Зокрема, посібники з типовим статутом територіальної громади, процедурними питаннями організації роботи органів місцевого самоврядування об’єднаної територіальної громади, алгоритми основних дій з реорганізації органів місцевого самоврядування, з розробки стратегічного плану розвитку громади тощо.